اطلاع از آخرین شرایط سفر و استرداد پرواز خارجی با توجه به شیوع ویروس کرونا[مشاهده جزئیات]
اطلاع از آخرین شرایط سفر و استرداد پرواز خارجی
آخرین اطلاعیه ها
اخیرا تعدادی از کشورهای همسایه و برخی از ایرلاین‌ها در پذیرش و جابجایی مسافران ایرانی محدودیت‌هایی ایجاد کرده‌اند. در این اطلاعیه، جیمبو جت به‌روزترین و جدیدترین بخشنامه ها و اخبار را در مورد کشورها، ایرلاین‌های مهم به اطلاع شما می‌رساند :
8 مرداد ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ماهان در خصوص شرایط مسیر گوانجو :
7 مرداد ماه 1399 :
6 مرداد ماه 1399 :
4 مرداد ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ماهان در خصوص پذیرش مسافر در پروازهای ورودی به کشور ایران :
29 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ماهان در خصوص شرایط مسیر تهران - بیروت - تهران :
29 تیر ماه 1399 :
پروازهای ترکیه لغو شد ...
مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در تشریح آخرین وضعیت پروازهای خارجی کشورمان، اظهار داشت: شب گذشته، کشور ترکیه اعلام کرد که از ساعت صفر بامداد امروز پروازهای ایران و افغانستان اجازه ورود به ترکیه را ندارند.
وی افزود: پیش از این برنامه‌ریزی شده بود که پروازهای ترکیش ایرلاین به شهرهای ما بیاید همچنین پروازهای شرکت‌های هواپیمایی داخلی به ترکیه انجام شود اما شب گذشته ترکیه با صدور این پیام، اجازه انجام پرواز از ایران و افغانستان به ترکیه را صادر نکرد.
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزود: طبق اعلام کشور ترکیه، این موضوع بنا به دستور وزارت حمل و نقل و وزارت بهداشت ترکیه صادر شده است و در حال حاضر مجوز پروازهای ایرانی به ترکیه کلاً لغو شد.
* بلیت‌ پروازهای ترکیه را کنسل می‌کنیم
اسعدی سامانی ادامه داد: پس از آنکه چندی پیش اعلام شد، امکان انجام پرواز به کشور ترکیه فراهم است، شرکت‌های هواپیمایی ایران فروش بلیت مسیرهای ترکیه را انجام دادند که با این مصوبه شب گذشته ترکیه، به اجبار این بلیت‌ها کنسل می‌شود چون به هر حال ترکیه مجوز پرواز برای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی صادر نکرد.
به گزارش فارس پیش از این مقرر شده بود پرواز هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از تهران به مقصد استانبول که در پی شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود، با دریافت مجوز از سازمان هواپیمایی ترکیه، از روز ۲۳ تیرماه سال جاری مجدداً برقرار شود و «‌داشتن تابعیت کشور ترکیه»، «دارا بودن اقامت دائم این کشور» و «داشتن ویزای کاری معتبر کشور ترکیه»، 3 شرط صدور بلیت این پروازها اعلام شده بود.
* پروازهای امارات و دوحه برقرار است اما به صورت محدود
وی درباره پروازهای خارجی دیگر که پس از شیوع کرونا متوقف شده بود و به تدریج در حال راه‌اندازی است، توضیح داد: فعلا هفته‌ای دو پرواز به امارات آغاز شده است، همچنین پروازهای دوحه قطر به تهران، مشهد و شیراز آغاز شده است.
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد: امارات هم پروازهای خود را به تهران و مشهد آغاز کرده است که به صورت محدود است، چون تقاضای سفر وجود ندارد، پروازها به صورت محدود در حال انجام است.
22 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ماهان در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور امارات :
21 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ماهان در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور امارات :
18 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور امارات متحده عربی :
18 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور لبنان :
17 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی آتا در خصوص الزام استفاده از ماسک :
17 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ماهان در خصوص شرایط کنونی سفر به دوبی :
15 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور ایتالیا :
15 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ماهان در خصوص شرایط کنونی سفر به استانبول :
14 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور انگلستان :
11 تیر ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی معراج در خصوص شرایط کنونی سفر به استانبول :
تقویم بازگشت به شرایط عادی در جمهوری ترکیه :
- از تاریخ 27 می ( 7 خرداد ) افراد زیر 20 سال و بالای 65 سال نیز میتوانند مسافرت کنند.
- مراکز و محلهای تفریحی، استراحتگاه، پارک ها، استخرها و مراکز ورزشی از تاریخ 1 ژوئن ( 12 خرداد ) باز می‌شوند.
- مکانها و محلهای عمومی برای مردم از 15 ژوئن ( 26 خرداد ) باز می شوند.
- تمامی ممنوعیتهای خروج از منزل و قرنطینه ها 1 ژوئن ( 12 خرداد ) برداشته می شوند.
- سالنهای سینما، تئاتر و عروسی از 1 جولای ( 11 تیر ) باز می شوند.
- مرزهای ترکیه با کشورهایی که کرونا ویروس را کنترل کرده اند از 15 ژوئن ( 26 خرداد ) باز می شوند.
با توجه به مجوز و اغاز پروازهای ترکیه به نقاط مختلف دنیا از 28 می ( 8 خرداد ) ، ایران نیز جزو کشورهای کنترل شده تلقی می گردد.
16 اردیبهشت ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور هلند :
14 اردیبهشت ماه 1399 :
بخشنامه و اطلاعیه هواپیمایی ایران ایر در خصوص شرایط کنونی سفر به کشور اسپانیا :
بخشنامه و اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص ممنوعیت ورود مسافران بدون ماسک به هواپیما :
3 اردیبهشت ماه 1399 :
12 فروردین ماه 1399 :
با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط اعلامی تمامی ایرلاین‌ها تا اطلاع ثانوی، مسافرانی که اقدام به سفر به کشورهای مختلف از ایران با ترانزیت (یا بدون ترانزیت) می‌نمایند، فقط با داشتن کارت اقامت یا پاسپورت همان کشور پذیرش می‌شوند و دارندگان ویزا اجازه انجام پرواز ندارند.
9 فروردین ماه 1399 :
با توجه به اطلاعیه شرکت هواپیمایی قطر، این ایرلاین تنها مسافرانی را پذیرش خواهد کرد که تمامی مسیرهای پروازی آن‌ها با ایرلاین قطر باشد. پروازهایی که ادامه مسیر آن‌ها از دوحه با ایرلاین دیگری غیر از قطری باشد، انجام نخواهد شد و مسافرین پذیرش نمی‌شوند. در صورتی که بلیت شما شامل این قانون می‌شود، در اسرع وقت با پشتیبانی تماس بگیرید تا اقدامات لازم برای تغییر بلیط شما توسط جیمبو جت انجام شود.
برای مسیرهای منتهی به آمریکا در صورتی که مسافر دارای پاسپورت و اقامت آمریکا باشد، از این قانون مستثنی است و ملزم به تغییر بلیط خود نیست.
اطلاعیه لوفت‌هانزا :
طبق آخرین اطلاعیه هواپیمایی لوفت‌هانزا، تعلیق پروازهای این ایرلاین به ایران تا 11 اردیبهشت 99 (30 آوریل) تمدید شد
کشورهایی که تا این لحظه برای پذیرش مسافرین از ایران محدودیت اعمال کرده‌اند :
ترکیه / عراق / کویت / گرجستان / ارمنستان / ترکمنستان / تاجیکستان / عمان / روسیه (مسکو) / لبنان / آذربایجان / ازبکستان / تایلند / مالزی
به تفکیک ایرلاین
هواپیمایی اتریشی :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی اتریشی در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ به دلیل شیوع ویروس کرونا، تمامی پروازهای این شرکت تا پایان ماه اپریل کنسل شد.
هواپیمایی ایرفلوت :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایرفلوت مورخ ۹۸/۱۲/۱۳ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، به دستور دفتر مرکزی ایرفلوت در مسکو به اطلاع می‌رساند از تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ تا اطلاع ثانوی این شرکت امکان انتقال مسافرین با گذرنامه چین در هیچ مسیری را نداشته و از پرواز آن‌ها جلوگیری خواهد نمود. لذا از صدور بلیط برای افراد اشاره شده خودداری خواهد شد.
همچنین در خصوص صدور بلیط برای مسافرین دارای گذرنامه جمهوری اسلامی ایران با ویزای توریستی نیز به اطلاع می‌رساند این امر تا اطلاع ثانوی ممکن نبوده و برای انواع ویزاهای تجاری و غیره نیز حتما باید تصویر ویزا جهت تایید به دفتر نمایندگی ایرفلوت ارسال شود.
همچنین عطف به آخرین دستور رسیده از دفتر مرکزی ایرفلوت در مسکو، این شرکت به اطلاع می‌رساند از تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ تا اطلاع ثانوی مسافرین با هر گذرنامه و ملیت اجازه سفر از ایران به مقصد چین و هنگ کنگ را ندارند.
هواپیمایی الکویتیه (کویت ایرویز) :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی الکویتیه مورخ ۹۹/۱/۲۰ در پی انتشار ویروس کرونا، تمامی پروازهای هواپیمایی الکویتیه (کویت ایرویز) از/ به ایران تا تاریخ ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ کنسل شد.
هواپیمایی امارات :
کنسلی موقت هواپیمایی امارات تا تاریخ ۰۱ جون طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات مورخ ۹۹/۱/۲۳ و پیرو بخشنامه‌های قبلی این شرکت در خصوص کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات، بدین وسیله به اطلاع می‌رساند کلیه پروازهای این شرکت هواپیمایی تا تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹ (۰۱ JUN 2020 ) کنسل گردیده است.
هواپیمایی آذربایجان :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی آذربایجان (بوتا ایرویز) مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای هواپیمایی آذربایجان (بوتا ایرویز)در مسیر باکو – تهران – باکو تا پایان ماه مارس (۳۱ مارچ ۲۰۲۰) باطل می‌باشد. بلیط‌های صادر شده با شرایط ذیل تغییر تاریخ یا به صورت کامل استرداد می‌گردد. برقراری مجدد پروازها در زمان مقتضی اعلام خواهد شد.
استرداد بلیط‌های صادر شده برابر دستورالعمل‌های هواپیمایی آذربایجان صورت خواهد گرفت
هواپیمایی لوفتهانزا :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی لوفتهانزا در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ به دلیل شیوع ویروس کرونا، تمامی پروازهای این شرکت تا پایان ماه اپریل کنسل شد.
هواپیمایی قطر ایرویز :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۹ پس از شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای قطر ایرویز بین ایران و قطر تا ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ کنسل شد.
هواپیمایی سلام ایر :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی سلام ایر در تاریخ ۹۸/۱۲/۶ پس از شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای سلام ایر بین ایران و عمان از تاریخ ۹۸/۱۲/۵ تا اطلاع ثانوی کنسل می‌باشد.
هواپیمایی ترکیش :
با توجه به آخرین اطلاعیه هواپیمایی ترکیش، تمامی پروازهای این شرکت تا تاریخ 30 آوریل کنسل شده است.
هواپیمایی فلای دبی :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی فلای دبی مورخ ۹۸/۱۲/۶ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، کلیه پروازهای هواپیمایی فلای دبی از مبدا ایران به دبی تا اطلاع ثانوی لغو می‌باشد. در پی این تصمیم مبلغ کامل بلیط استردادی به آژانس صادرکننده استرداد خواهد شد.
هواپیمایی عمان ایر :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی عمان ایر مورخ ۹۸/۱۲/۶ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، کلیه سرویس‌های پروازی عمان ایر در مسیر تهران- مسقط از تاریخ ۹۸/۱۲/۶ تا اطلاع ثانوی لغو می‌گردد.
هواپیمایی ماهان :
طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ماهان مورخ ۹۸/۱۲/۲۷ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، به استحضار می‌رساند با توجه به شرایط به وجود آمده، کلیه پروازهای خارجی شرکت هواپیمایی ماهان، منتهی به تاریخ ۹۹/۲/۱۵ که تاریخ صدور بلیط آن‌ها ۹۸/۱۲/۵ یا پیش از آن می‌باشد و همچنین درخواست ابطال بلیط بعد از تاریخ ۹۸/۱۲/۵ باشد بدون کسر جریمه قابل استرداد خواهد بود.
لازم به ذکر است بلیط‌هایی که بعد از تاریخ مذکور صادر گردیده شامل این قانون نخواهد بود
هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران هما :
با توجه به محدودیت اعلام شده از سوی وزارت بهداشت جمهوری فدرال آلمان، به دلیل جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) به فرانکفورت، هامبورگ و کلن تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.